Aluevaaliehdokkaat

Ohessa IL-taustaiset ehdokkaat vuoden 2022 aluevaaleissa. Verkkosivuilla ovat vain ne ehdokkaat, jotka ovat määräaikaan mennessä ilmoittaneet ehdokkuudestaan liitolle. Ehdokkaat on asetettu hyvinvointialueen mukaiseen aakkosjärjestykseen.

Etelä-Pohjanmaa

Lotta Haapala (vas), insinööriopiskelija, muotoilija

Etelä-Savo

Kari Hintikka (ps), pääsuunnittelija / tietokoneinsinööri, linkki ehdokkaan sivulle

Kainuu

Mikko Romppainen (ps), insinööri AMK, peliohjelmoinnin opettaja, linkki ehdokkaan sivulle
Esa Räihä (vas) eläkeläinen, insinööri

Kanta-Häme

Petri Hakamäki (kesk), tuotepäällikkö, insinööri (amk), linkki ehdokkaan sivulle
Lauri Levanto (vas), insinööri, eläkkeellä
Sari Salminen (kesk), maanmittausinsinööri (amk)/ rakennus- ja yhdyskuntatekniikan insinööri (amk)
Aulis Veteläinen (kesk), vastuuopettaja ja koneinsinööri (amk)

Keski-Suomi

Antero Kotka (ps), sähkövoimatekniikan insinööri
Matti Similä (kesk), insinööri
Juha Vimpari (kesk), pääsuunnittelija

Kymenlaakso

Joni Finne (vihr) tietotekniikan insinööri, tuntiopettaja, linkki ehdokkaan sivulle

Lappi

Tellervo Alanärä (kok), eläkeläinen, insinööri ja laboratoriohoitaja, linkki ehdokkaan sivulle
Harri Haavisto (kok), rakennusinsinööri (amk)
Anne Pahtakari (sd), palvelupäällikkö, insinööri (YAMK), linkki ehdokkaan sivulle
Ari Ryynänen (PP), tietotekniikan insinööri (AMK)

Länsi-Uusimaa

Niklas Bäckström (kesk), insinööri ja laitesukellus- ja ensiapukouluttaja
Tommi Halkosaari (kesk), käyttöinsinööri, linkki ehdokkaan sivulle
Oskari Hyttinen (kok), insinööri YAMK, linkki ehdokkaan sivulle

Pirkanmaa

Aleksi Ala-Salomäki (liik.) opiskelija, linkki ehdokkaan sivulle
Tuomo Hemminki (kok), hankinta- ja sovellusasiantuntija, linkki ehdokkaan sivulle
Harri Hykkö (sd), insinööri/eläkeläinen, linkki ehdokkaan sivulle, linkki ehdokkaan sivulle

Pohjanmaa/ Vaasa

Pia Vuoto (sd), Product Engineer, insinööri YAMK, linkki ehdokkaan sivulle

Pohjois-Karjala

Petri Kiiskinen (sit. vas), insinööri AMK

Pohjois-Pohjanmaa

Matti Matinheikki (kok), toimitusjohtaja/di, linkki ehdokkaan sivulle
Heta Myllymäki (kok), tuotantotalouden insinööriopiskelija
Laura Palmgren-Neuvonen (vas), insinööri, kasvatustieteen tohtori, linkki ehdokkaan sivulle
Pentti Pärnänen (vihr), ohjelmistokehittäjä
Tea Ruha (ps), Käyttöpäivystäjä/ Sähköinsinööri
Pekka Simonen (kok), Insinööri, linkki ehdokkaan sivulle
Niina Sormunen (vas), opiskelija
Keijo Valle (sd), tietotekniikan insinööri (AMK), linkki ehdokkaan sivuille
Matti Vähänen (vas), digitoija, insinööri (AMK)

Pohjois-Savo

Juho Olavi Heiskanen (ps), insinööri
Markku Tapio Rautiainen (vas), tietotekniikan opiskelija

Päijät-Häme

Markus Anttila (kesk), insinööri, linkki ehdokkaan sivulle
Klaus Jr. Jansson, vihreät (sitoutumaton), Senior Advisor & Sales Director
Neea Similä (sd), TKI-asiantuntija / Insinööri YAMK, linkki ehdokkaan sivuille

Satakunta

Juha Kantola (kesk), maanmittausinsinööri (AMK)
Pasi Nieminen (vas), amk – insinööri

Vantaa-Kerava

Irina Alanne (kok), accountant / tradenomi, linkki ehdokkaan sivulle
Hanna Valtanen (vihr) Senior Quality Consultant, VTM, linkki ehdokkaan sivulle

Varsinais-Suomi

Sadri Beqiri (kok), tarkastusinsinööri, linkki ehdokkaan sivulle
Sami Hindsberg (PP), tieto- ja viestintätekniikan insinööri
Sami Karimaa (vas), järjestelmäarkkitehti, linkki ehdokkaan sivulle
Pauli Korgan (ps), teknologia-arkkitehti
Joanna Penttala (vihr), lääketeknikko & insinööriopiskelija
Sari Riuttaskorpi (kd), assistentti
Jari Tulonen (kd), terveystarkastaja / ympäristö- ja terveysinsinööri, linkki ehdokkaan sivulle