Eduskuntavaaliehdokkaat

Täältä löydät Insinööriliiton jäsenenä olevat ehdokkaat vuoden 2023 eduskuntavaaleihin. Sivulla on vain ne ehdokkaat, jotka ovat ehdokkuudesta liitolle ilmoittaneet. Ehdokkaat on lueteltu vaalipiireittäin aakkosjärjestyksessä.

Häme

Kari Suomalainen

Sähkövoimatekniikan insinööri
Ikä: 50
Häme
karipsuomalainen@outlook.com
040 547 1894
Linkki ehdokkaan sivuille
Perussuomalaiset

Kaakkois-Suomi

Kari Mouhu

Metsäpalveluyrittäjä / Metsätalousinsinööri AMK
Ikä: 56
Kaakkois-Suomen vaalipiiri
kari.mouhu@kmforest.com
050 306 1846
Linkki ehdokkaan sivuille
Perussuomalaiset

Lappi

Mikkel Näkkäläjärvi

Aluepäällikkö, HTM
Ikä: 32
Lappi
mikkel.nakkalajarvi@gmail.com
040 076 5002
Linkki ehdokkaan sivuille
SDP

Oulu

Seppo Sorvari

hallintosihteeri
Ikä: 48
Oulun vaalipiiri
seppo.sorvari@vihreat.fi
045 145 6406
Linkki ehdokkaan Facebook-sivuille
Vihreät

Pirkanmaa

Jussi Haavisto

Rak.ins. / Toimitusjohtaja
Ikä: 52
Pirkanmaa
jussi.haavisto@thaavisto.fi
(040) 902-2752
Linkki ehdokkaan sivuille
Kokoomus

Janne Ojala

Insinööri, Manager, Engineering, Test Facility
Ikä: 49
Pirkanmaan vaalipiiri
janne.ojala@pirha.fi
040 569 8707
Linkki ehdokkaan Facebook-sivuille
Perussuomalaiset

Satakunta

Aila Haikkonen

diplomi-insinööri

Ikä: 60

Satakunta

aila.haikkonen@pori.fi

050 3377 719

Linkki ehdokkaan Facebook-sivuille

Keskusta

Vilho Hakala

Tutkimusinsinööri, Energia- ja ympäristötekniikan insinööri (AMK)
Ikä: 26
Satakunta
vilho.hakala96@gmail.com
040 039 5807
Linkki ehdokkaan sivuille

Juha Kantola

maanmittausinsinööri (AMK)
Ikä: 43
Satakunta
juha.kantola@maanmittauslaitos.fi
044 502 9669
Keskusta

Katri Pohjankivi

Opiskelija, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja
Ikä: 34
Satakunnan vaalipiiri
katri.pohjankivi@hotmail.com
050 564 0100
Keskusta

Uusimaa

Niklas Bäckström

Insinööri
Ikä: 36
Uusimaa
niklas.backstrom@live.com
045 652 0501
Keskusta

Tommi Halkosaari

Vanhempi käyttöinsinööri, DI
Ikä: 31
Uusimaa
tommi@halkosaari.com
(040) 043-6800
Linkki ehdokkaan sivuille
Keskusta

Ville Lahti-Nuuttila

ERP-konsultti
Ikä: 42
Uusimaa
ville.lahti-nuuttila@haaganvpk.com
046 956 1255
Linkki ehdokkaan sivuille
Vapaudenliitto

Vaasa

Marko Eerikki Karhunen

Projekti-insinööri
Ikä: 30
Vaasan vaalipiiri
multihunter@hotmail.fi
050 402 9008
Liberaalipuolue

Varsinais-Suomi

Sadri Beqiri

Tarkastusinsinööri
Ikä: 46
Varsinais-Suomi
sadri@beqiri.fi
050 395 0005
Linkki ehdokkaan sivuille
Kokoomus

Jerker Björkqvist

Vanhempi yliopistolehtori / TkT
Ikä: 52
Varsinais-Suomi
jerker.bjorkqvist@gmail.com
040 052 8758
Linkki ehdokkaan sivuille
RKP

Viivu Seila

Lähihoitaja, kemiantekniikan insinööriopiskelija
Ikä: 25
Varsinais-Suomi
viivu@viivuseila.fi
(040) 515-4977
Linkki ehdokkaan sivuille
SDP