Takaisin listaukseen

Tuunauskilpailun palkinnot jaettiin

Artikkelit

Luovuutta, kekseliäisyyttä ja insinööritaitoa – Tuunaa tekniikkaa turvallisesti -kilpailussa 2025 palkittiin arjen tarpeista syntyneitä oivalluksia.

Teemu rakensi pörssivalon, joka kertoo sähkön hinnan yhdellä vilkaisulla, kun taas Mirja ja Samuli kehittivät moottoripyörän huoltoon mikrokiertotaloutta hyödyntävän työkalun. Molemmat ideat syntyivät kotona, ja todelliseen tarpeeseen. Jäikö kilpailu viimeksi väliin? Ei hätää, keväällä on luvassa uusi kilpailu!

Kilpailun voittajatuunaus on Pörssivalo

Insinööri Teemu tuunasi kotiin perheenjäsentensä hyödynnettäväksi Pörssivalon, joka kertoo punaisella valolla, milloin sähkön hinta on korkeimmillaan, ja vihreällä valolla, milloin sähköä kannattaa käyttää. Keltainen valo kertoo sähkön olevan keskitasolla.

Pörssivalo omatekoisella mobiilisovelluksella herätti kiinnostusta ja voitti Tuunaa tekniikkaa kilpailun 2025.

Myynnin teknisessä tuessa työskentelevä Teemu kertoi vieneensä kesällä Pörssivalo-nimisen sovelluksensa myös Google Play -sovelluskauppaan. Sovelluksessa on samanlainen virtuaalinen merkkivalo sähkön hinnan tasosta.

Mistä idea tuunaukseen syntyi?
”Meillä kotona poika on erityisen tarkka kaikesta ja kyseli aina, onko se sähkö nyt kallista? Minä sitten aina availin sähköyhtiön sovellusta, kun poika ei jaksanut sitä availla. Sitten päätin, että teen valon, josta perheenjäsenet näkevät helposti ilman sovelluksen avaamista, onko sähkö kallista, ja kannattaako esimerkiksi uunia tai tiskikonetta laittaa päälle tänä iltana”, summaa Teemu.

Kuinka monta ideaa piti käydä läpi, ennen kuin tämä kilpailusuoritus valikoitui?
”Ajoitus sattui juuri sopivasti, että kilpailu oli samaan aikaan, kun tämä idea oli valmiina ja toteutuskin aloitettu. Ei ollut myöskään muita vaihtoehtoja millä osallistuisin”, Teemu kertoo.

Kuinka paljon olet joutunut opiskelujen ja työsi lisäksi harrastamaan tekniikkaa, että saat tällaisen monivaiheisen tuunauksen tehtyä? Siinä oli kuitenkin muun muassa mobiilisovellus, tiedonsiirtoa, automaatiotekniikkaa mukana.
”Tuunauksen toteuttaminen meni ihan harrastuksesta ja se oli mukavaa tekemistä. Pääsin myös käyttämään luovuutta. Samalla tietenkin oppii, mutta ennen kaikkea nautin kehittämisestä”, Teemu summaa.

Toiselle sijalle Työkalu moottoripyörään

Pariskunta Mirja ja Samuli päättivät tuunata moottoripyörään kotona valmiiksi olevista tarvikkeista kustannustehokkaan mikrokiertotaloutta toteuttavan työkalun.

Työkalu moottoripyörään sai kunniakkaan toisen sijan Tuunaa tekniikkaa kilpailussa.

Mistä idea tuunaukseen syntyi?
”Moottoripyörän rassaushommat vaativat usein kaksi ihmistä, jossa toinen toimii apukätenä. Tuunauksen ajatus ja toteutus tuli enemmän Samulilta, mutta teemme korjailuhommia usein yhdessä”, kuukausi sitten insinööriksi valmistunut Mirja kertoo.

”Vanhana huoltomiehenä on syvällä veressä, että tehdään siitä mitä on ja mahdollisimman nopeasti. Se ruuvi on sellainen, jota tarvitsee säätää kerran kolmessa vuodessa, ja kaupasta ostettuna työkalu olisi maksanut noin 60 euroa!”, Samuli toteaa.

”Lisäksi se pitäisi vielä lähteä hakemaan kaupasta tai tilata verkkokaupasta, ja tarve oli kuitenkin heti”, Mirja lisää.

Kuinka monta ideaa piti käydä läpi, ennen kuin tämä kilpailusuoritus valikoitui?
”Tuunauksen työstö ei lähtenyt liikkeelle siitä, että kilpailu tuli, vaan tuunaus kehiteltiin tarpeeseen ja päätimme osallistua sillä kilpailuun”, Mirja toteaa.

”Muitakin tuunauksia oli kotona valmiina, mutta koimme, että kyseinen tuunaus olisi sopivin tähän kilpailuun”, Samuli lisää.

Kun teillä on muitakin tuunauksia kotona ja tämäkin oli niin sanottu miljoonalaatikkotuunaus, niin onko teillä isotkin miljoonalaatikkovarastot kotona?
”Aikaisemmin on tullut hamstrattua enemmän, mutta nykyään meillä on siihen systeemi. Kysymme, että voiko tätä tarvita joskus ja pitää tietää mihin sitä tarvitsee. Sen tarpeen ei tarvitse olla heti tai viidenkään vuoden päästä, mutta jos osaa sanoa, että jokin ongelma voi tulla ja tämä asia on siihen sopiva ratkaisu, sitten sen voi varastoida”, Samuli kertoo.

”Yhdessä on kuitenkin sovittu, että tarvikevarastoa kartutetaan harkiten”, Mirja lisää.

Kilpailusuoritukset

Katso vielä millaisia olivat Tuunaa tekniikkaa turvallisesti -kilpailun 2025 tuunaukset Pörssivalo ja Työkalu moottoripyörään:

Ensi vuonna kilpaillaan taas

Jos missasit edellisen kilpailun, ei hätää. Ensi vuonna on uusi mahdollisuus osallistua, oivaltaa ja antaa luovuutesi virrata! Paljon mielenkiintoa herättänyt Tuunaa tekniikkaa turvallisesti -kilpailu saa jatkoa myös ensi keväänä 2026.
Idea pysyy samana, eli tuunataan jälleen tekninen laite paremmaksi tai uuteen käyttötarkoitukseen.

Kilpailun raati arvioi jälleen kilpailussa toteutusten vastuullisuutta: turvallisuutta ja innovatiivisuutta. Myös tulevassa kilpailussa riittää, että yksi joukkueesta on Insinööriliiton jäsen. Keväällä 2026 nähdään – oletko mukana?

Yhteistyössä:

Keskinäinen Vakuutusyhtiö Turvan logo