Hallitus

Hallitus edustaa Insinööriliittoa ja valmistelee edustajakokouksen päätettäväksi kuuluvat asiat sekä toimeenpanee edustajakokouksen päätökset. Hallitus johtaa liiton toimintaa edustajakokouksen päätösten pohjalta sekä päättää toimivaltaansa kuuluvista ajankohtaisista asioista. Nykyisen hallituksen toimikausi kestää edustajakokouksen syyskokoukseen 2023 asti.

Hallituksen tehtävistä ja toimivallasta on määrätty Insinööriliiton säännöissä ja Hallinnon ohjesäännössä. Hallituksen jäsenen ja hallituksen jäsenen henkilökohtaisen varajäsenen toimikausi on neljä vuotta.

Hallitus kokoontuu vuosittain 10 – 12 kertaa.

Insinööriliiton puheenjohtaja

Edustajakokous valitsee Insinööriliiton jäsenistä puheenjohtajan, jonka toimikausi on neljä vuotta. Puheenjohtaja hoitaa tehtäväänsä päätoimisesti ja toimii liiton hallituksen puheenjohtaja sekä vastaa työmarkkinatoiminnasta. Nykyinen puheenjohtaja on Samu Salo (v. 2016-).

Varapuheenjohtajat

Insinööriliitolla on sääntöjen mukaan kolme varapuheenjohtajaa, jotka valitaan edustajakokouksessa neljän vuoden toimikaudeksi. Varapuheenjohtajien toimenkuvat vahvistettiin seuraavaksi nelivuotiskaudeksi kevään 2019 edustajakokouksessa.

Nykyiset varapuheenjohtajat ovat:

  • Timo Härmälä, 1. varapuheenjohtaja (jäsenyys)
  • Jyrki Kopperi (edunvalvonta)
  • Kari Laitinen (insinööriys)

Hallituksen jäsenet

Puheenjohtaja
Samu Salo
puh. 0201 801 810
samu.salo@ilry.fi

Varapuheenjohtaja
Timo Härmälä
puh. 040 513 5988
timo.harmala@ilry.fi
henkilökohtainen varajäsen: Jari Opas

Varapuheenjohtaja
Jyrki Kopperi
puh. 040 833 0633
jyrki.kopperi@ilry.fi
henkilökohtainen varajäsen: Roger Sandström

Varapuheenjohtaja
Kari Laitinen
puh. 050 556 8501
kari.laitinen@ilry.fi
henkilökohtainen varajäsen: Arto Sepponen

Hallituksen jäsen
Janne Juujärvi
puh. 040 5397 606
janne.juujarvi@ilry.fi
henkilökohtainen varajäsen: Bari Beshar

Hallituksen jäsen
Perttu Mukkala
puh. 044 378 7538
perttu.mukkala@ilry.fi
henkilökohtainen varajäsen: Ari Viiala

Hallituksen jäsen
Jani Pelkonen
puh. 050 5985 349
jani.pelkonen@ilry.fi
henkilökohtainen varajäsen: Jari Vihervirta

Hallituksen jäsen
Aki Pöyry
puh. 045 1173 331
aki.poyry@ilry.fi
henkilökohtainen varajäsen: Kalle Kaipainen

Hallituksen jäsen
Tiina-Maria Siipola
puh. 050 4821 330
tiina-maria.siipola@ilry.fi
henkilökohtainen varajäsen: Reijo Tikkanen

Hallituksen jäsen
Mikko Wikstedt
puh. 040 1902 224
mikko.wikstedt@ilry.fi
henkilökohtainen varajäsen: Tuomas Hara

Insinööriopiskelijoiden edustaja hallituksessa

Hallituksen jäsen
Teemu Rajala
puh. 040 558 6227
teemu.rajala@iol.fi
henkilökohtainen varajäsen: Tuomo Hartikainen

Hallituksen jäsenten henkilökohtaiset varajäsenet

Hallituksen jäsenen (Juujärvi) henkilökohtainen varajäsen
Bari Beshar
puh. 040 729 5154
bari@beshar.fi

Hallituksen jäsenen (Wikstedt) henkilökohtainen varajäsen
Tuomas Hara
puh. 050 5325 789
tuomash@gmail.com

Hallituksen jäsenen (Rajala) henkilökohtainen varajäsen
Tuuomo Hartikainen
puh.  040 507 6167
tuomo.hartikainen@iol.fi

Hallituksen jäsenen (Pöyry) henkilökohtainen varajäsen
Kalle Kaipainen
puh. 043 8271 041
kalle.kaipainen@vantaa.fi

Hallituksen jäsenen (Härmälä) henkilökohtainen varajäsen
Jari Opas
puh. 040 083 2486
jari.opas@gmail.com

Hallituksen jäsenen (Kopperi) henkilökohtainen varajäsen
Roger Sandström
puh. 040 7728 863
roger.sandström@tietoala.fi

Hallituksen jäsenen (Laitinen) henkilökohtainen varajäsen
Arto Sepponen
puh. 044 337 0230
arto@sepponen.fi

Hallituksen jäsenen (Siipola) henkilökohtainen varajäsen
Reijo Tikkanen
puh. 040 0362 690
reijo.j.tikkanen@gmail.com

Hallituksen jäsenen henkilökohtainen varajäsen
Jari Vihervirta
puh. 044 739 1395
jvihervirta@gmail.com

Hallituksen jäsenen (Mukkala) henkilökohtainen varajäsen
Ari Viiala
puh. 050 5927 782
ari.viiala@caverion.com