Kuntavaaliehdokkaat

Täältä löydät IL-taustaiset ehdokkaat vuoden 2021 kuntavaaleihin. Sivulla on vain ne ehdokkaat, jotka ovat liitolle ehdokkuudesta liitolle ilmoittaneet. Ehdokkaat on asetettu kunnan mukaan aakkosjärjestykseen. Ehdokkaita on 181.

Alajärvi

Joensuu, Jukka (kok), hankekehityspäällikkö

Alavieska

Sariina Vierimaa (kesk), insinööri, valokuvaaja

Espoo

Niklas Bäckström (kesk), insinööri, ehdokassivu
Tommi Halkosaari (kesk), käyttöinsinööri, DI, ehdokassivu
Santeri Hietanen (ps), insinööriopiskelija, ehdokassivu
Oskari Hyttinen (kok), insinööri (AMK), ehdokassivu
Heidi Mannelin (kesk), Palvelujohtaja, ehdokassivu
Joonas Niemi (vihr), Insinööri (AMK), tietotekniikka ja tietoverkot, ehdokassivu
Sami Tuomaala (vihr), Maanmittausinsinööri, paikkatietoasiantuntija
Mikko Wikstedt (ps), insinööri, pääsihteeri, ehdokassivu

Eurajoki 

Ville-Matti Hakanpää (sd), Koodari, Datanomi (at) 

Forssa

Eero Hirvikoski (kesk), palvelupäällikkö, logistiikkainsinööri
Tuulia Nieminen (kok), Tuotantotalousinsinööri (AMK) / Process developer

Hamina

Ville Tolvanen (kok), Insinööri (YAMK)

Heinola

Markus Anttila (kesk), Insinööri, ehdokassivu

Hartola

Veli-Pekka Lehtosaari (ps), Yrittäjä/Tietoliikenne insinööri ehdokassivu

Helsinki

Joona Haavisto (kok), Ohjelmistoinsinööri (AMK), konsultti, tiimijohtaja, ehdokassivu
Parimal Jisaheb, IT Manager
Kai Kelola (Liike NYT), Aluepäällikkö / Maanrakennusinsinööri (AMK)
Juha Keränen (Kd), Projekti-insinööri
Pirjo Kivistö (sd) rakennusinsinööri, ehdokassivu
Kalle Mikkolainen (sd), projektipäällikkö / tieto- ja viestintätekniikan insinööri, ehdokassivu
Sera Savolainen (kok), Insinööriopiskelija (tuotantotalous), ehdokassivu
Timofey Ulyanov (vihr), Pelisuunnittelija

Hollola

Klaus Jr. Jansson (vihr) Senior Advisor & Sales Director / Kone- ja metallitekniikan insinööri, ehdokassivu
Pasi Koistinen (vihr), Asiantuntija, Sähkötekniikan insinööri
Tommi Nurminen (kok), opiskelija AMK konetekniikan insinööri, ehdokassivu

Hyvinkää

Veijo Saarinen (sd), Kalustonohjaaja (asiantuntija), ehdokassivu
Raimo Taavitsainen (kok), Insinööri (ylempi AMK), ehdokassivu

Hämeenlinna

Kimi Känkänen (sd), liikennesuunnittelija, insinööri (AMK)
Aulis Veteläinen (kesk), Ammattiopettaja,koneinsinööri (amk)

Iiitti

Petri Kärkelä (Kd), Työturvallisuuskouluttaja, ehdokassivu

Inari

Janne Tervahauta (kesk), Maanmittausinsinööri

Inkoo

Teemu Ilván (vas), Insinööriopiskelija, liikenneala, ehdokassivu

Janakkala

Petri Hakamäki (kesk), insinööri (amk)/ tuotepäällikkö, ehdokassivu
Lotta-Mari Mämmi (sd) IAM-asiantuntija/yrittäjä-ALH, ehdokassivu

Joensuu

Ari Kananen (ps), sähkösuunnittelija, Insinööri
Jari Markkinen (kok) Käyttöinsinööri / Insinööri (YAMK), ehdokassivu
Kari Oikarinen (sd), Tietotekniikan insinööri (AMK), ehdokassivu                    

Jyväskylä

Antero Kotka (ps), Verkostosuunnittelija, ehdokassivu
Sampo Lamminsalo (vas) Ohjelmoija
Oscar Lang (kesk), opiskelija
Juhani Paananen (kok), Osastopäällikkö / Insinööri
Lauri Piirainen (sd), Opiskelija, ehdokassivu
Marko Ruokolainen (kok), Rakennusinsinööri, ehdokassivu
Jyri Salminen (ps), Myynti- ja markkinointi-insinööri, ehdokassivu
Eija Viitanen (sd), insinööri
Juha Vimpari (kesk), insinööri (AMK), pääsuunnittelija

Jämsä

Pekka Rantala (kok), Ympäristöinsinööri Y-AMK

Kaarina

Sari Hukkanen (sd), hankepäällikkö / biotekn.ins.
Eeva-Maria Kuparinen (vihr), Insinööri (AMK), konetekniikka, ehdokassivu
Mari Lötjönen (vihr), IT-suunnittelija, insinööri, sairaanhoitaja
Riitta Nissilä (kok), koneinsinööri eläkkeellä
Jari Tulonen (kd), terveystarkastaja / ympäristö- ja terveysinsinööri, ehdokassivu
Janne Ylä-Poikelus (kok), Insinööri / technical architech, ehdokassivu

Kajaani

Valtteri Arffman (ps), Kehitysinsinööri/ Tieto- ja viestintätekniikan insinööri ehdokassivu
Annaliisa Heikkinen (kesk) Insinööriopiskelija, Rakennus-ja yhdyskuntatekniikka
Maarit Ojavuo (kesk), hallintopäällikkö, insinööri ja HTM
Mikko Romppainen (ps), peliteknologian opettaja / Insinööri AMK

Kalajoki

Jenni Ekoluoma (kesk) Vuorotyönjohtaja, merikapteeni ja insinööri, ehdokassivu
Tero Yrjänä (Avoin Puolue r.p.), Laitossuunnittelija, Insinööri (AMK)

Kangasala

Jussi Haavisto (kok), toimitusjohtaja, rakennusinsinööri
Marita Pussinen (kok), Myynti-insinööri / Insinööri TuTa (AMK), Isännöitsijä IAT
Cristian Seres (vihr) DI, vanhempi järjestelmäasiantuntija, ehdokassivu
Tapio Tulenheimo (kok), Vanhempi myyntipäällikkö, koneinsinööri, ehdokassivu

Kankaanpää

Jari Mustonen (kok), insinööri-AMK, Tekniikan ala, Tuotekehitys

Karkkila

Heidi Vesterinen (vihr), Palvelupäällikkö, ehdokassivu

Kauniainen

Lasse Laurikainen (kok), Insinööri YAMK, ehdokassivu

Kemi

Markku Pudas (kesk), Insinööri, ehdokassivu

Kerava

Mari Hartikainen (vihr), Tieto- ja viestintätekniikan insinööri

Kirkkonummi

Sisko Päiviö-Laitinen, (sd), eläkeläinen/insinööri

Kokemäki

Pasi Rännäli (ps), Kunnossapitoinsinööri/insinööri AMK/Tradenomi YAMK

Kontiolahti

Petri Kiiskinen (vas), Insinööri ( AMK )

Kotka

Janne Mussalo (kok), Insinööri AMK

Kouvola

Joni Finne (vihr), tietotekniikan insinööri, amk, ehdokassivu
Jani Tilli (vihr), kuljetuskoordinaattori, ehdokassivu

Kuopio

Juha Karjalainen (kesk), Sähköinsinööri (AMK)
Antti Yrjölä (vihr), insinööri (AMK), ehdokassivu

Kurikka

Hannu-Pekka Kivistö (kesk), Sähkövoimatekniikka, ehdokassivu

Kuusamo

Arto Hannola (kok), Tehdaspäällikkö, Insinööri, ehdokassivu

Lahti

Ronja Nieminen (vihr), Energia- ja ympäristötekniikan insinööri, ehdokassivu
Bek Rajalin (kok), insinööri, ehdokassivu
Arja Rantala (kok), LVI-insinööri, sammutusjärjestelmäasiantuntija
Raimo Salovuori (kok), Palvelukehityksen projektipäällikkö
Janne Siltanen (SD), Energia- ja ympäristötekniikan insinööriopiskelija (AMK), ehdokassivu
Neea Similä (sd), insinööri YAMK, ehdokassivu
Niko Zerlik (vihr), Koneinsinööri, ehdokassivu

Lappeenranta

Anni Sairanen (KD), insinööri (AMK), rakenne- ja elementtisuunnittelija

Laukaa

Ulla-Maija Saari (KD), lähihoitaja

Lemi

Juha Mielikäinen (kok), avainasiakaspäällikkö / insinööri, AMK

Lieksa

Jaakko Muikku (ps), Konetekniikan insinööri, ehdokassivu      

Liminka 

Kati Manninen (kok), Tietotekniikan Insinööri               

Marttila

Timo Häkkinen (ps), insinööri

Masku

Pasi Heinonen (kok), projektipäällikkö, insinööri (AMK), ehdokassivu

Muhos

Auli Karvonen-Köykkä (Kd) Insinööri YAMK, Erikoisasiantuntija

Naantali

Sami Hovi (ps), Lead Engineer/insinööri (AMK), tuotantotalous (opiskelija)
Marko Viholainen (sd), LVI-asiantuntija

Nokia

Satu Mäkelä (kok), Insinööri (AMK)

Nurmijärvi

Jaana Diakite (kok), IT-Konsultti, ehdokassivu
Eero Santala (sd), Palvelupäällikkö, FT Nurmijärvi, ehdokassivu

Orivesi

Timo Peltoniemi (vihr), eläkeläinen, insinööri, ehdokassivu
Pauli Pesonen (kd), Sähkösuunnittelija, Sähkövoimatekniikan insinööri
Ari Rautakorpi (kok), insinööri, everstiluutnantti evp

Oulainen

Tea Ruha (ps), Sähköinsinööri, ehdokassivu

Oulu

Janne Kalinainen (kok), Projektipäällikkö, Insinööri (AMK), M.Eng. ehdokassivu
Matti Kariniemi (kok), Insinööri, ehdokassivu
Antti Kukkohovi (ps), Opiskelija (AMK sähköinsinööri), ehdokassivu
Matti Matinheikki (kok), Toimitusjohtaja, ehdokassivu
Juha Moilanen (ps), Pääluottamusmies, ehdokassivu
Oskar Olaussen (vas), Ohjelmistokehittäjä, FM, ehdokassivu
Laura Palmgren-Neuvonen (vas), insinööri, kasvatustieteen tohtori ehdokassivu
Pasi Pönkkö (vihr), Insinööri, ehdokassivu
Jarkko Ruottinen (kok), Insinööri , ehdokassivu
Pekka Simonen (kok), Senior Test Engineer, tietotekniikan insinööri, ehdokassivu
Pekka Syrjäpalo (kok), Kiinteistöpäällikkö, insinööri (ylempi AMK), ehdokassivu
Keijo Valle (sd) Tietotekniikan insinööri, AMK
Matti Vähänen (vas), Digitoija

Pieksämäki

Kari Hintikka (ps), pääsuunnittelija, ehdokassivu
Arto Sepponen (kesk), Tietotekniikan insinööri, ehdokassivu

Pori

Jenni Huhtapelto (kok), Suunnitteluinsinööri, ehdokassivu
Juha Kantola (kesk), maanmittausinsinööri (amk), ehdokassivu
Pasi Nieminen (vas), Amk – insinööri
Petri Reponen (kesk), projektipäällikkö, Insinööri (Ylempi Amk), ehdokassivu

Pudasjärvi

Ismo Riepula (ps), Lentokonehuoltoaliupseeri / Sähköinsinööri (AMK) opiskelija

Puolanka

Esa Räihä (vas) Yhdyskuntatekniikan insinööri

Pyhtää

Sari Leppänen (vihr), ammattiopettaja

Pälkäne

Mika Korppi (liik) Tekninen asiantuntija, tietotekniikkainsinööri, ehdokassivu

Raahe

Aleksei Litvinets (kok), ATK DInsinööri
Hannu Ranttila (kok), Tietoliikennetekniikan insinööri
Seppo Sorvari (vihr), toimistosihteeri, ilmastokoordinaattori

Raasepori

Kari Uusimäki (RKP), Yrittäjä

Rauma

Susanne Ekroth (vas), toimittaja, opiskelija, ehdokassivu

Riihimäki

Mika Kiviharju (vas), insinööri (AMK)
Leidi-Kristal Kohonen (pir.), Konetekniikan insinööriopiskelija
Lauri Levanto (vas), insinööri, eläkkeellä
Vesa Lukkari (vas), Insinööri (YAMK)
Kari Suomalainen (ps), sähkövoimatekniikan insinööri

Rovaniemi

Harri Haavisto (kok) Insinööri (amk), ITS-tek (Edupoli), FMA (Kiinko), RAPS (ei sertifioitu), ehdokassivu
Anne Pahtakari (sd), palvelupäällikkö (Ins. YAMK)
Ilkka Rautio (sd), Järjestöasiantuntija

Rusko

Pauli Korgan (ps), Järjestelmäasiantuntija

Salo

Mika Kortelainen (kok), opettaja, insinööri, ehdokassivu
Mika Paukkeri (kesk), Insinööri
Petri Salko (ps), tuntiopettaja

Seinäjoki

Immanuel Grönlund (vas), Sovelluskehittäjä, ehdokassivu
Lotta Haapala (vas), Bio- ja elintarviketekniikan insinööriopiskelija, ehdokassivu
Juha Kuivinen (kok), Myyntipäällikkö
Markus Ojala (vas), TKI-asiantuntija, Bio- ja elintarviketekniikan insinööri (amk), ehdokassivu

Sievi

Taneli Voltti (ps), Insinööri, opiskelija (YAMK), ehdokassivu

Siikajoki

Jari Ojala (ps), Ammatillinen opettaja ins. AMK AMO

Siuntio

Jyrki Jauhiainen (kok),  Aluejohtaja DI

Säkylä

Matti Mäkinen (ps), erikoisupseeri, Insinööri AMK

Tammela

Manu Alarto (kok), Projektimyyntipäällikkö, Insinööri AMK, ehdokassivu
Panu Anttila (kok), Koneautomaatioinsinööri

Tampere

Harri Hykkö (sd), Insinööri, eläkeläinen, ehdokassivu
Jyrki koskinen (sd), toiminnanjohtaja, ehdokassivu
Kalle Kiili (kesk), Kenttä- ja kehityspäällikkö, insinööri, ehdokassivu

Toivakka

Kimmo Järvinen (kesk), Asiakaspäällikkö Insinööri YAMK / EMBA

Tornio

Johanna Aarnio-Keinänen (kesk), Kaivosmies, Lähihoitaja, Konetekniikan insinööriopiskelija

Turku

Tapio Alaranta (kesk), Rakennusinsinööri-91, ehdokassivu
Sadri Beqiri (kok) Tarkastusinsinööri, LVI-insinööri (AMK)
Mari Kangas (kok) Insinööri, yrittäjä, ehdokassivu
Sami Karimaa (vas), Järjestelmäarkkitehti, ehdokassivu
Marco Lafif (kesk), auto- ja kuljetustekniikan insinööri, ehdokassivu
Anita Laulumaa-Selin (kok), Kone- ja tuotantotekniikan insinööri
Timo Viitala (ps), Koneinsinööriopiskelija (AMK), ehdokassivu

Vaasa

Elisa Pirttilahti (kesk), tradenomi vm 2018, tietotekniikan insinööri opiskelija, verosihteeri
Tobias Simon (vihr), documentation Engineer / insinööri (Energia- ja ympäristötekniikka)
Pia Vuoto (sd), Insinööri YAMK, linkki ehdokkaan sivuille

Valkeakoski

Jari Neejärvi (kok), projektipäällikkö

Vantaa

Irina Alanne (kok), Accountant, ehdokassivu
Tero Hakanen (sd), senior Consultant, ehdokassivu
Aleksi Manninen (vihr), Joukkoliikennesuunnittelija
Hanna Valtanen (vihr), senior Quality Consultant, VTM, ehdokassivu

Varkaus

Esa Tuovinen (kok), CTO ja insinööri, ehdokassivu

Vihti

Jari Maarto (sd), Laatupäällikkö

Virrat

Katja Kotalampi (vas), Ympäristöteknologian insinööri, vesihuoltomestari, ehdokassivu

Ylivieska

Heikki Autio (vihr), Insinööri
Heta Myllymäki (kok), insinööriopiskelija, ehdokassivu

Ylöjärvi

Päivi Stenman (sd), tuotepäällikkö, sähköinsinööri, ehdokassivu

Ypäjä

Timo-Mikael Sivula (kok), Hankekehityspäällikkö, ehdokassivu