Kuntavaaliehdokkaat

Täältä löydät IL-taustaiset ehdokkaat vuoden 2021 kuntavaaleihin. Ehdokkaat on asetettu kunnan mukaan aakkosjärjestykseen. Ehdokkaita on tähän mennessä 61.

Alajärvi

Joensuu, Jukka (kok), hankekehityspäällikkö

Alavieska

Sariina Vierimaa (kesk), insinööri, valokuvaaja

Espoo

Niklas Bäckström (kesk), insinööri
Tommi Halkosaari (kesk), käyttöinsinööri, DI, linkki ehdokkaan sivuille
Santeri Hietanen (ps), insinööriopiskelija, linkki ehdokkaan sivuille
Oskari Hyttinen (kok), insinööri (AMK), linkki ehdokkaan sivuille
Mikko Wikstedt (ps), insinööri, pääsihteeri, linkki ehdokkaan sivuille

Forssa

Eero Hirvikoski (kesk), palvelupäällikkö, logistiikkainsinööri

Hamina

Ville Tolvanen (kok), Insinööri (YAMK)

Heinola

Markus Anttila (kesk), Insinööri, linkki ehdokkaan sivuille

Helsinki

Joona Haavisto (kok), Ohjelmistoinsinööri (AMK), konsultti, tiimijohtaja, linkki ehdokkaan sivuille
Parimal Jisaheb, IT Manager
Kalle Mikkolainen (sd), projektipäällikkö / tieto- ja viestintätekniikan insinööri, linkki ehdokkaan sivuille

Hollola

Tommi Nurminen (kok), opiskelija AMK konetekniikan insinööri, linkki ehdokkaan sivuille

Hämeenlinna

Kimi Känkänen (sd), liikennesuunnittelija, insinööri (AMK)

Janakkala

Petri Hakamäki (kesk), insinööri (amk)/ tuotepäällikkö, linkki ehdokkaan sivuille

Jyväskylä

Oscar Lang (kesk), opiskelija
Eija Viitanen (sd), insinööri
Juha Vimpari (kesk), insinööri (AMK), pääsuunnittelija

Kaarina

Sari Hukkanen (sd), hankepäällikkö / biotekn.ins.
Mari Lötjönen (vihr), IT-suunnittelija, insinööri, sairaanhoitaja
Riitta Nissilä (kok), koneinsinööri eläkkeellä
Jari Tulonen (kd), terveystarkastaja / ympäristö- ja terveysinsinööri, linkki ehdokkaan sivuille

Kajaani

Mikko Romppainen (ps), peliteknologian opettaja / Insinööri AMK

Kangasala

Jussi Haavisto (kok), toimitusjohtaja, rakennusinsinööri
Cristian Seres (vihr) DI, vanhempi järjestelmäasiantuntija, linkki ehdokkaan sivuille

Kankaanpää

Jari Mustonen (kok), insinööri-AMK, Tekniikan ala, Tuotekehitys

Kouvola

Joni Finne (vihr), tietotekniikan insinööri, amk, linkki ehdokkaan sivuille
Jani Tilli (vihr), kuljetuskoordinaattori, linkki ehdokkaan sivuille

Kuopio

Antti Yrjölä (vihr), insinööri (AMK), linkki ehdokkaan sivuille

Lahti

Arja Rantala (kok), LVI-insinööri, sammutusjärjestelmäasiantuntija
Neea Similä (sd), insinööri YAMK, linkki ehdokkaan sivuille

Lemi

Juha Mielikäinen (kok), avainasiakaspäällikkö / insinööri, AMK

Marttila

Timo Häkkinen (ps), insinööri

Masku

Pasi Heinonen (kok), projektipäällikkö, insinööri (AMK), linkki ehdokkaan sivuille

Naantali

Sami Hovi (ps), Lead Engineer/insinööri (AMK), tuotantotalous (opiskelija)
Marko Viholainen (sd), LVI-asiantuntija

Orivesi

Timo Peltoniemi (vihr), eläkeläinen, insinööri, linkki ehdokkaan sivuille
Ari Rautakorpi (kok), insinööri, everstiluutnantti evp

Pieksämäki

Kari Hintikka (ps), pääsuunnittelija, linkki ehdokkaan sivuille

Pori

Juha Kantola (kesk), maanmittausinsinööri (amk), linkki ehdokkaan sivuille
Pasi Nieminen (vas), Amk – insinööri
Petri Reponen (kesk), projektipäällikkö, Insinööri (Ylempi Amk), linkki ehdokkaan sivuille

Pyhtää

Sari Leppänen (vihr), ammattiopettaja

Raahe

Seppo Sorvari (vihr), toimistosihteeri, ilmastokoordinaattori

Rauma

Susanne Ekroth (vas), toimittaja, opiskelija, linkki ehdokkaan sivuille

Riihimäki

Mika Kiviharju (vas), insinööri (AMK)
Lauri Levanto (vas), insinööri, eläkkeellä
Kari Suomalainen (ps), sähkövoimatekniikan insinööri

Rovaniemi

Anne Pahtakari (sd), palvelupäällikkö (Ins. YAMK)

Salo

Petri Salko (ps), tuntiopettaja

Seinäjoki

Markus Ojala (vas), TKI-asiantuntija, Bio- ja elintarviketekniikan insinööri (amk), linkki ehdokkaan sivulle

Säkylä

Matti Mäkinen (ps), erikoisupseeri, Insinööri AMK

Turku

Marco Lafif (kesk), auto- ja kuljetustekniikan insinööri

Vaasa

Elisa Pirttilahti (kesk), tradenomi vm 2018, tietotekniikan insinööri opiskelija, verosihteeri
Tobias Simon (vihr), documentation Engineer / insinööri (Energia- ja ympäristötekniikka)

Valkeakoski

Jari Neejärvi (kok), projektipäällikkö

Vantaa

Tero Hakanen (sd), senior Consultant
Hanna Valtanen (vihr), senior Quality Consultant, VTM, linkki ehdokkaan sivuille

Ylivieska

Heta Myllymäki (kok), insinööriopiskelija, linkki ehdokkaan sivuille

Ylöjärvi

Päivi Stenman (sd), tuotepäällikkö, sähköinsinööri, linkki ehdokkaan sivuille